www.35salkatab.blogsky.com فروش بیش از 500 جلد کتاب شخصی کمیاب برای اطلاعات بیشتر به این ادرس مراجعه کنید
نگارش در تاریخ شنبه 20 خرداد‌ماه سال 1391 توسط meraj marjani

امروز در مورد چگونگی‌ ورود کورش بزرگ به بابل که در کتاب مقدس تورات نیز به آن اشاره شده ، صحبت می‌کنیم ، دوستان عزیز میتوانند نظرات خود را در قسمت نظرات مطرح کنند.
meraj marjani

کورش بزرگ شاه پارس ، انشان ، ماد ، بابل و لیدی
 در لباس پادشاهان مصری

لشکر کشی ایران به رهبری کوروش
 کوروش پس از تسخیر شهرهای نزدیک خلیج فارس ، لشکر کشی پر هیاهویی را به بابل آغاز کرد . وی کوشید در مقام رهایی بخش ، دل مردم را بدست آورد ، عبرانیان اسیر را با نوید بخشش و گذشت آزاد کرد .
در سال 539 پ.م طی نخستین جشن سال نو که بابلیان ان را سالها برگزار می کردند ، کوروش به این شهر حمله کرد . کوروش جز نبردی با پسر " نبونید " ، با مقاومت چندانی روبرو نشد . ورود پیروزمندانه به بابل


هردوت این فتح شاه پارس ها را چنین شرح می دهد: ظاهرا پارس ها با غافلگیری بر آنان ( بابلیان ) چیره شدند و شهر را گرفتند همچنان که اظهار می دارند ، به سبب گستردگی شهر ، و با ان که حمله کنندگان بخش های پیرامونی را گرفته بودند ، ولی ساکنان بخش های مرکزی هنوز نمی دانستند چه اتفاقی افتاده است ، و از انجا که سرگرم جشن بودند ، پایکوبی و خوشگذرانی ادامه داشت تا وقتی که از جریان فتح با خبر شدند و برایشان مسلم شد . کوروش ، " نبونید " نامحبوب را گرفت و کشت . سپس پیروزمندانه وارد بابل شد . وی حاکمی ایرانی بر انجا گماشت و به کار آخرین سلسله محلی حاکم بر این شهر پایان داد . در سال بعد پسر کوروش به نمایندگی از طرف او ، در جشن سال نو شرکت کرد و این کار حکایت از ان داشت که حکومت تازه ایرانی مشروعیت یافته بود. از انجا که کوروش با بابلیان رفتاری احترام آمیز داشت ، در سر تاسر این امپراطوری او را ستودند . وی دستور اجرای قوانین را داد ، و ایزدان سومر و اکد را در زیارتگاهایشان باز نشاند .
این پادشاه از ویران کردن شهرهایی که مردم در آنها می زیستند ، خودداری ورزید و عبرانیان را که دیرزمانی در اسارت بابل بودند ، آزاد کرد تا به اورشلیم باز گردند و دینشان را در انجا پی بگیرند . وی به بابلیان اظهار داشت که " مردوک " را همچنان می توانند بپرستند . استوانه ای به اکدی ، محبوبیت کوروش را این گونه توصیف می کند : همه ساکنان بابل ، و نیز سرتاسر سومر و اکد ، شاهزادگان و فرمانروایان ، در برابرش (کوروش) سر فرود آوردند ، و شاد از این که وی شاهی را به دست آورد است ، با چهرهای گشاده ، او را به عنوان سروری که به یاری اش از مرگ به زندگی بازگشته بودند و همه از آسیب و زیان در امان مانده بودند، خوشامد گفتند و نامش را ستودند.

 Write By : Meraj Marjani ( برگرفته از کتاب _ Author : Swisher, Clarice _The Ancient Near East ترجمه عسکر بهرامی ) 
 www.medjai.blogskyl.com


اشتراک و ارسال مطلب به:

قالب وب