www.35salkatab.blogsky.com فروش بیش از 500 جلد کتاب شخصی کمیاب برای اطلاعات بیشتر به این ادرس مراجعه کنید
نگارش در تاریخ پنج‌شنبه 18 مهر‌ماه سال 1392 توسط meraj marjani

   

از کجا آمده و به کجا میرویم  ؟ شاید برای بسیاری از ایرانیان جالب باشد که دورنمایی از سرگذشت کشور ایران را مورد مطالعه قرار دهند . این بحث شما را با اینگونه بررسیهای مهم در مورد کشور ایران آشنا خواهد کرد . لطفا در قسمت نظرسنجی وب که در مورد وب عجایب باستانشناسی است شرکت کنید . 

معراج مرجانی 

marjani.meraj@gmail.com 

www.medjai.blogsky.com 

 گستره نژاد آریان
آریائیان (در نقشه به صورت منطقهٔ ایرانیان و هندوآریائیان نشان داده شده) در محدودهٔ پراکنش اصلی هندواروپائیان. در این نقشه تمایز زبانی سَتِم (قرمز) و کنتوم (آبی) در میان زبان‌های هندواروپایی نشان داده شده‌است.

 

 سرگذشت ایرانیان ( آریاییان )-1

 

گستره امپراتوری ایران باستان در اوج عظمت خویش بیش تر منطقه ای را که امروز خاور نزدیک یا خاور میانه میگویند شامل می شد و از غرب سواحل دریای مدیترانه و از شرق تا مرزهای هندوستان را در بر می گرفت . در این میان سرزمین اصلی ایران ویژگی بیش تری داشت و شامل ناحیه ای می شد که امروزه ملت ایران در آن سکونت دارد . بخش مرکزی این منطقه متنوع جغرافیایی ، فلات گسترده ایران است که به طور متوسط بین هزار تا دو هزار متر از سطح دریا ارتفاع دارد و گستره آن از دریای خزر در شمال تا خلیج فارس در جنوب به حدود هزار کیلومتر می رسد . در منتهی الیه شرقی این منطقه دو کویرنمکی بزرگ ، دشت کویر و دشت لوت ، قرارگرفته و در غرب ، رشته کوه های سر به فلک کشیده و ناهموار زاگرس به طور اریب در امتداد فلات از شمال غربی تا جنوب غربی کشیده شده است ، در غرب این کوه ها که قله های آن غالبا پوشیده از برف است ، فلات به تندی به سوی دشت های هموار آبرفتی دره رودهای دجله و فرات سرازیر می شود و این منطقه ای است که از دیر باز به آن بین النهرین می گفتند .

مدت ها پیش از پیدایش امپراتوری ایران ، تنوع عظیم سرزمینی و اقلیمی خاور نزدیک و موقعیت استراتژیک آن ،این منطقه را برای سکونت بسیار جذاب کرده بود  ، منطقه ای که به طور طبیعی به چهار راه بزرگ فرهنگ ها تبدیل شده بود . از هزاره چهارم قبل از میلاد و شاید حتی زودتر از آن ، پذیرای مهاجرت های ادواری اقوام گوناگون ،به ویژه از استپ های پیرامون دریای خزر در شمال بوده است . این گروه ها هم در تنوع قومی و فرهنگی منطقه سهم داشته اند و هم از رفاه و ثروت فزاینده آن سود برده اند . نخستین واحد های سیاسی که ظاهر شدند ، دولت – شهرهای مستقلی بودند که هر یک از یک مرکز شهری تشکیل می شد و اطراف آن را دهکده ها و کشتزارها فرا گرفته بودند . سرانجام گروه هایی از این دولت های کوچک در ملل واحدی ادغام شدند ، برخی حالتی تهاجمی یافتند و با گرد آوردن ارتش های بزرگ سرزمین های همسایه خود را فتح کردند و نخستین امپراتوری ها را به وجود آوردند . این امر به پیدایش الگویی برای توسعه      فزاینده نظامی و سیاسی انجامید ، اوج این توسعه پیدایش پهناورترین امپراتوری خاور میانه در تاریخ یعنی ایران بود .

 

سلسله ای از اقوام کامیاب

ایرانیان ، مانند بسیاری از اقوام خاور نزدیک ، بخش مهمی از اندیشه های سیاسی ، نظامی و فرهنگی خود را از تمدنهای بسیار موفقی که در امتداد رود های دجله و فرات تشکیل شده بود به ارث بردند . بین النهرین ، با داشتن آب فراوان و خاک حاصلخیز ، یکی از اولین مناطق خاور نزدیک ( که مصر دومین آن محسوب می شد ) در توسعه کشاورزی ، راه های بازرگانی و دولت – شهر ها بود . از حدود سال 3100 تا 2000 ق.م این ناحیه زیر تسلط سلسله ها ، دولت – شهرها و امپراتوری های کوچکی بود که همگی را به نام شهر اصلی آن سومر ، که در نزدیکی خلیج فارس و جنوب شرقی عراق کنونی قرار داشت ، تمدن سومری می نامند . با گذشت زمان سومریان نیز جذب اقوام مشهورتری به نام بابلیان شدند که پایتخت شان بابل ، در کنار رود فرات و حدود پانصد کیلومتری شمال غربی خلیج فارس قرار داشت . سلسله های بابلی که جانشین یکدیگر می شدند تا هزار سال بعد بر بین النهرین تسلط داشتند . چستر استار ، مورخ ، زندگی این اقوام را چنین توصیف می کند:

کشور با آبراهه ها و جاده ها به قطعات زمین نسبتا منظمی تقسیم می شد که با ابزارهای هندسی تعیین شده بود . کشاورزان با خیش ها ، بذر کارهای چوبی و بیل های سنگی زمین را شخم می زدند و جو می کاشتند  ، چوپانان و سگهای گله از رمه های گوسفند و بز مراقبت می کردند ، نواحی دیگر از باغ هایی تشکیل شده بود که دیوارهای گلی آنها را محصور کرده بود . در این باغ ها درخت های میوه به عمل می آمد و درخت های نخل بر آن سایه می افکند . اسب ها و الاغ ها در کوره راه ها و قایق ها در آب راهه ها فراورده های کشتزارها را به مراکز حیاتی یعنی شهرها حمل می کردند . هر شهر ... با خندق و دیوار های خشتی احاطه شده بود ... در درون دروازه شهرها گارد سربازان بر رفت و آمد نظارت داشت . خیابانهای به اندازه کافی عریض برای عبور ارابه ها و گاری ها در میان بلوک های خانه های مرفه احداث شده بود ، در پشت آن ها کوچه ها و انبوه کلبه های کوچک گلی با بام های مسطح قرار داشت . در این قسمت بیشتر کشاورزان می زیستند که هر روزه با زحمت به مزارع می رفتند ( گرچه بعضی از آنها نیز در دهکده های فرعی و کوچک گلی زندگی می کردند ) ... و آهنگران و کوزه گران و دیگران نیز بودند .

   

نگاره زن عیلامی در حال ریسندگی 

سومری ها وبابلیان کامیاب نفوذ خود را به منطق و اقوام همسایه خود نیز توسعه دادند که پیشرفته ترین آنها از لحاظ فرهنگی ، ساکنان فلات ایران بودند . اولین فرهنگ مهم ایران فرهنگ عیلامی بود  که در هزاره سوم ق. م پدیدار شد . ناحیه عیلام تقریبا شامل ارتفاعات جنوبی فلات ، منطقه مشهور به فارس ( نیز پارس یا پرسه ) و نواحی کم ارتفاع کناره خلیج فارس می شد ، که شهر مهم شوش را نیز در بر می گرفت . عیلامی ها مدت درازی زیر تسلط سومری ها بودند . اما رفته رفته از هزاره دوم و با افول سومر ، عیلام به دولت مستقلی تبدیل شد . اوج تمدن فرهنگی و سیاسی عیلام میان سال های 1450 و 1125 ق.م بود ، دوره ای که آنها سنگنبشته هایی به زبان یکتای خود باقی گذارده و به تولید صنایع دستی بسیار عالی طلایی ، نقره ای و مفرغی پرداخته و به طور کلی از رفاه زیادی برخوردار بوده اند . با این حال هنگامی که بابلیان در زمان حکومت نبوکد نصر یکم در واپسین دهه های قرن دوازدهم ق . م به عیلام یورش بردند ، دوره شکوفایی عیلام ناگهان به پایان رسید . در چهار سده ای که پس از آن فرا رسید ، جنوب و غرب ایران نه تنها از سوی بابل ، بلکه از طرف خارجیان متعدد دیگری که نیرومند ترین آن ها آشوریان بودند ، تحت نفوذ قرار گرفت . 

پایان قسمت اول

 ادامه دارد ...  

Write By : Meraj Marjani

The Persian Empire“

Author:  Nardo , Don 

„Translator : Morteza Sagheb Far

 

*لطفا مطالب را بدون ذکر منبع کپی نکنید *

 

 

"لینک‌های مرتبط با این موضوع را ملاحظه کنید "


سرگذشت ایرانیان ( آریاییان )-2اشتراک و ارسال مطلب به:

قالب وب