www.35salkatab.blogsky.com فروش بیش از 500 جلد کتاب شخصی کمیاب برای اطلاعات بیشتر به این ادرس مراجعه کنید
نگارش در تاریخ چهارشنبه 24 مهر‌ماه سال 1392 توسط meraj marjani


شکوهی که هرگز فراموش نمی شود ، سرگذشت ایرانیان ، سرگذشت قومی تازه به دوران رسیده را تشریح نمی کند که قدمت آن به چند صد سال برسد ، بلکه پیشینه قومی را بیان می کند که چندین هزار سال قدمت دارد . با دریافتن این موضوع در جهت اعتلای این پیشینه پر شکوه کوشش کنیم .امروز دومین قسمت ( قسمت پایانی ) از مجموعه « سرگذشت ایرانیان » را به پایان می رسانیم ، لطفا در قسمت نظرسنجی وب شرکت کنید .

معراج مرجانی

www.medjai.blogsky.com

سرگذشت ایرانیان ( آریاییان )-2


آشور ، که نام خود را از شهر آشور واقع در کرانه های شمالی رود دجله اخذ کرده است ، در بیش تر هزاره دوم ق.م به صورت یک دولت کوچک در بین النهرین وجود داشت . سپس در قرن نهم ق.م آشوریان به رهبری شاهی جنگجو ، از سرزمین های کوچک خود به طور ناگهانی متوجه خارج شدند و شروع به فتح سرزمینهای اطراف و تاسیس یک امپراتوری بزرگ کردند . این قلمرو که پهناورترین قلمرو در خاور نزدیک تا آن روزگار بود ، در شرق بیش تر فلات ایران ، در مرکز بابل ، و بقیه بین النهرین و در غرب سوریه ، فلسطین و قسمت هایی از مصر را در بر می گرفت . شهرت آشور در ارتش بزرگ و هولناک آن و روش های خشن و سنگدلانه آن در تسخیر و نحوه حکومت بر سرزمین های خارجی بود . بنا به نوشته د .ج وایزمن دانشمند

 جنگجویان آشوری زندانیانی را که در حمله به فلسطین اسیر شده اند ، بی رحمانه به صلابه کشیده اند


روش های آشوریان بسیار خشن و بی رحمانه بود ، آنها می خواستند در اقوامی که دستورات خدای آنها را رعایت نمی کردند " ایجاد هراس " کنند . تمام کسانی که قادر به فرار نبودند کشته می شدند ، دهکده هایشان غارت می شد و محصولاتشان به آتش کشیده می شد . به تدریج مناطق اشغال شده مجبور شدند یک خراج اولیه و سپس خراجی سالانه بپردازند تا ثابت کنند که رفتار خوبی دارند . بدین گونه غنایم زیادی گرفته می شد ، که تاکید بیشتر بر مواد کمیاب ، سلاح ها و تجهیزات جنگی از جمله اسب و سایر حیوانات بود . این غنایم منبع تجملی محسوب می شد که به اقتصاد آشوریان رونق بیش تری می داد . حاکم ناحیه ای که به آن حمله شده بود مجبور می شد طی عهد نامه وفاداری به قید سوگند متعهد شود که در صورت هرگونه تخلف به خشم خدایان آشوری تن در دهد . این امر در واقع برای هرگونه مداخله بعدی آشوریان ضمانت اجرایی مذهبی و قانونی فراهم می کرد و انگیزه نیرومندی می شد برای حاکم دست نشانده که دست از پا خطا نکند و به تکرار تخلف نپردازد ... آشوریان وقتی منطقه ای را فتح می کردند ، در آن جا یک مقام محلی با یک پادگان کوچک باقی می گذاشتند تا وضعیت محلی و هرگونه فعالیت بر اندازی را گزارش دهد . این گزارش های جاسوسی توسط پیک ها فرستاده می شد و به موقع به آشوریان هشدار می داد که هماهنگ با دست نشاندگان وفادار به اقدامات جبرانی بپردازند .

تعیین تاریخ مهاجرت

مورخان هنوز درباره تاریخ دقیق مهاجرت آریاییان که باعث ورود نیاکان پارسیان به ایران شده است اطلاع قابل اطمینانی ندارند .جان کورتیس در قطعه ای که از کتاب ایران باستان انتخاب شده است ، توضیح می دهد که چگونه از انواع سفالگری ، به ویژه نوع مشهور به " ابزارهای خاکستری آغازین منطقه غرب " که در اواخر هزاره دوم ق. م در شمال غربی ایران ساخته شده اند ، می توان سرنخی در این باره به دست آورد .

" گاه اندیشیده شده است که پیدایش این اشیای سفالی خاکستری در غرب ایران به معنای آغاز ورود ایرانیان ، نیاکان ... مادها و پارس ها به سرزمین کنونی است . از این ایرانیان نخستین بار در زمان سلطنت شلمنصر سوم ( 858 – 824 ق.م ) پادشاه آشور ، که به غرب ایران لشکر کشیده بود ، نام برده شده است . فرض بر آن است که این مردم ، که به زبان هند و اروپایی سخن می گفتند ، بومی ایران نبوده اند و تصور می رود که میهن اصلی آنها جایی در سرزمین استپی پهناوری که از شرق رود دانوب تا کوه های اورال امتدا داشته بوده است ... اشیای سفالی خاکستری غرب ایران متعلق به عصر آهن ظاهرا از اشیای خاکستری عصر متاخر مفرغ که در کاوشگاه های ... نزدیک گوشه جنوب شرقی دریای خزر پیدا شده اند سرچشمه گرفته بوده اند . در کاوشگاه های غرب ایران که اشیای خاکستری پیدا شده اند ، گسستی ناگهانی با سفالگری آغازین سنتی به چشم می خورد ، و ... این واقعیت ممکن است بیانگر آن باشد که مردمی که از این سفالگری استفاده می کرده اند از شرق به غرب ایران سرازیر شده باشند . این نظریه ای جذاب است ، اما موضوع فوق العاده پیچیده می نماید ... نه از تعداد مردمی که در این مهاجرت شرکت داشته اند و نه از چگونگی مسافرت یا ساختار اجتماعی ایشان کم ترین اطلاعی نداریم . تاریخ دقیق رسیدن آن ها به غرب ایران شاید هیچ گاه به طور رضایت بخشی حل نشود ، چه بسا این مهاجرت در زمانی طولانی و حتی شاید قرن ها ادامه داشته است . "

پایان

Write By : Meraj Marjani

The Persian Empire“

Author:  Nardo , Don

„Translator : Morteza Sagheb Far


*لطفا مطالب را بدون ذکر منبع کپی نکنید *"لینک‌های مرتبط با این موضوع را ملاحظه کنید "  


سرگذشت ایرانیان ( آریاییان )-1
اشتراک و ارسال مطلب به:

قالب وب