www.35salkatab.blogsky.com فروش بیش از 500 جلد کتاب شخصی کمیاب برای اطلاعات بیشتر به این ادرس مراجعه کنید
نگارش در تاریخ سه‌شنبه 9 دی‌ماه سال 1393 توسط meraj marjani

شیردال تقلبی که یک سال پیش دولت آمریکا در دقیقه ۹۰ سفر دولتمردان ایران به آنها هدیه داد، در سکوتی معنادار و بدون هیچ اعتراضی به این حرکت تمسخرآمیز آمریکا علیه ایرانیان در کنجی از موزه ملی کشورمان به نشانه حسن‌نیت آمریکا به ایران در حال نگهداری است! محمدعلی نجفی، رئیس وقت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مهرماه سال گذشته در حالی همراه رئیس‌جمهور راهی آمریکا شد که وعده از پیگیری بازگشت الواح هخامنشی که بیش از 70 سال پیش به بهانه ترجمه توسط مؤسسه شرق‌شناسی شیکاگو از ایران به امانت گرفته شده بود، می‌داد.
اما ششم مهر ماه سال 92 روزی که نجفی از آمریکا به ایران بازگشت شیئی را در پاویون فرودگاه رونمایی کرد به نام «شیردال»؛ ترکیبی از شیر و عقاب که موجودی افسانه‌ای است برای حفظ قدرت و سلامت پادشاهان. آن روز قدمت این شی‌ء‌ 2هزار و700 سال اعلام شد اما در همان روزها به دور از هر نگاه سیاسی که چه کسی و چه کشوری این شیء را به ایران اعطا کرده است تعدادی از باستان‌شناسان در همان نگاه اول، تقلبی بودن این شیردال را اعلام کردند.
ابهام در اصالت شیردال
به گزارش فارس، در همان روزها حتی شیردال، منتسب به مجموعه اشیای بدلی و تقلبی غار کلماکره لرستان خوانده شد. مجموعه‌ای که در آخر دهه 1360 به صورت اتفاقی توسط یکی از بومیان در این منطقه از لرستان کشف شد و به یغما رفت و امروز بخش‌هایی از این آثار حتی در موزه‌های لوور، بریتانیا و متروپولیتن وجود دارد که در اصالت اغلب آنها شک و شبهه است چون چندین برابر آثار مجموعه، بدل ساخته و روانه بازارهای عتیقه دنیا شد.
۲ هفته پس از این اقدام آمریکا و اظهارنظرهای کارشناسان داخلی و دفاعیات مدیران، «اسکار وایت ماسکارلا» کارشناس موزه متروپولیتن نیز پرده از راز این شیردال برداشت و گفت: «جامی که بتازگی توسط وزارت خارجه آمریکا دارای قدمت 2700 ساله تخمین زده شده و به ایران داده شده در واقع جعلی است و تاریخ ساخت آن به 1999 مربوط است».
جانمایی قیف‌ها همه چیز را لو می‌دهد
وی در مقاله‌ای که در سایت تبلت مگ منتشر شد آورده این جام شیردال به 3 قیف مجهز شده است که از نظر باستانی یکی از این سه قیف در جای نامربوطی قرار دارد اما در جهان مدرن درست است و این یک تلاش ناموفق توسط خالق مدرن آن است تا آن را شبیه به اشیای قدیمی ایرانی کند.
مشکل کوچکی به نام تقلبی بودن!
تبلت‌مگ به طعنه نوشته است: ما به ایران یک نشان باستانی دادیم که حسن‌نیت خود را نشان دهیم اما فقط یک مشکل کوچک وجود دارد؛ اینکه این شیء تقلبی است و قدمت آن به سال 1999 مربوط می‌شود. جام شیردال نه‌تنها تقلبی است بلکه خیلی خیلی تقلبی است! اما با وجود تمام این تأکیدها بر تقلبی بودن جام شیردال اهدایی از سوی آمریکا، مدیران میراث فرهنگی کشورمان که در روزهای نخست دریافت این هدیه قلابی، ذوق‌زدگی خود را نمی‌توانستند پنهان کنند سعی بر سیاسی جلوه دادن این اظهارنظرهای تخصصی که حتی از سوی خود آمریکایی‌ها انجام شده بود داشتند به طوری که محمد بهشتی، مشاور ارشد محمدعلی نجفی در آن زمان اعلام کرد: تمام کسانی که بحث تقلبی بودن یا نبودن شیردال را مطرح می‌کنند یا می‌فهمند یا نمی‌فهمند؛ اگر می‌فهمند دشمن میراث فرهنگی هستند و اگر نمی‌فهمند باید آگاهشان کرد.
ذوق‌زدگی برای عمل کردن به قانون
اگر قرار است خودمان را به خوش‌باوری بزنیم و بگوییم آمریکا طبق قوانین بین‌المللی فقط می‌خواسته این جام شیردال را که قاچاق شده بود به ایران بازگرداند، چرا آن را همان زمانی که توقیف کرده به ایران پس نداده بلکه با گذشت یک دهه، درست در زمانی که حرف از ایجاد رابطه ایران با آمریکا به میان آمده است هیأت رسمی و دولتی ایران را با این شیء تقلبی، بدرقه می‌کند؟ آیا در روابط دیپلماتیک، این حرکت آمریکا بی‌معنی است یا تعبیری دارد که سیاستمداران مفهوم آن را درک می‌کنند؟ و اگر آمریکا به قانون جهانی عمل کرده است این همه ذوق‌زدگی و شادی مدیران در زمان رونمایی از آن چه معنایی دارد؟
از طرف دیگر اگر به قول محمدعلی نجفی، رئیس وقت سازمان میراث فرهنگی و مدیرانش این جام شیردال را باید به نشانه «حسن‌نیت جریان فرهنگی ایران و آمریکا» پذیرفت، پس حرف از قانون‌های بین‌المللی در بازگشت اشیای عتیقه و تاریخی به کشور مبدأ چه جایگاهی دارد؟ بالاخره آمریکا بعد از گذشت یک دهه به قانون احترام گذاشته و شیردال را به ایران بازگردانده یا به نشانه حسن‌نیت یک شیء تقلبی به ما داده است؟
انتظار برای تعیین اصالت
اقتدار و صلابت ایران و ایرانی تنها در حرف و سخن نباید باشد بلکه در عمل باید ثابت شود که به بازی گرفتن حرمت ملت توسط سایر کشورها عواقبی دارد. آمریکا شیردال تقلبی را به ایران می‌دهد و مدیران با عزت و احترام و حتی یک گام جلوتر از خود آمریکایی‌ها در قالب عناوینی چون «حسن نیت» این شیء قلابی را در موزه ملی ایران نگهداری می‌کنند در حالی که یک سال پیش مدیران وقت میراث فرهنگی وعده دادند با تشکیل کمیته‌ای اصالت این شیء را بررسی می‌کنند.
شیئی که کارشناسان و باستان‌شناسان داخلی و خارجی اذعان دارند در نگاه اول قابل تشخیص است که تقلبی است، یک سال و 2 ماه است که در موزه ملی در انتظار تعیین اصالت است. مسعود سلطانی‌فر، معاون رئیس‌جمهور و رئیس فعلی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری درباره آخرین وضعیت بررسی‌ها از اصالت شیردال توسط باستان‌شناسان ایرانی می‌گوید: در زمان نجفی که این اقدام انجام شد نفس کار، حسن نیت طرف خارجی بود که خیلی مهم بود و هنوز کسی نتوانسته بگوید این شیء، اصلی است یا جعلی. وی در پاسخ به اینکه آیا تعیین اصالت این شیء، این قدر پیچیده است که بیش از یک سال به طول انجامیده نیز می‌گوید: یک گروه کار کارشناسی انجام داده‌اند و حالا یک گروه دیگر دارند روی آن کار می‌کنند. با این اوصاف اگر اصالت یا عدم اصالت این جام شیردال به اعتقاد میراث فرهنگی در حرکت نمادین آمریکایی‌ها نقشی ندارد، جای این جام تقلبی بهتر است در میان هدایایی که به رئیس‌جمهور کشورمان در سفرهای گوناگون اهدا می‌شود باشد تا اصالت سایر اشیای موزه ملی ایران را لکه‌دار نکند و در نهایت نیز باید برای حفظ حرمت و حقوق ایرانیان و اعتراض به رفتار توهین‌آمیز آمریکایی‌ها این جام تقلبی به آمریکا بازگردانده شود، زیرا تعامل فرهنگی و حسن‌نیتی که نشانه رد و بدل شده آن بین ۲ کشور، شیئی تقلبی باشد فرجام آن نیز روشن است. 
وطن امروز

اشتراک و ارسال مطلب به:

قالب وب